Fontos tudnivalók
Mielőtt döntünk, döntsünk!!!

Kell-e fakivágási engedély egy saját telken lévő fához?
Be kell jelenteni a helyi önkormányzatnál.
Milyen szabályok vonatkoznak egy közterületen lévő fa kivágására?
Az országos szabályozás mellett a helyi önkormányzat szabályozza a közterületen álló fák kivágását.
Mikor lehet kivágni egy veszélyes fát?
Amennyiben az önkormányzat indokoltnak látja a kivágást és megadta rá az engedélyt.

Fakivágási engedély a fővároson kívül: milyen szabályok vannak érvényben?
A környezet védelméről szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) a fővároson kívül is az önkormányzatot hatalmazza fel azzal, hogy szabályokat alkosson a fák kivágásával kapcsolatban. Ha tehát egy félig elkorhadt, veszélyes diófát kell kivágni a telkünkön, előtte mindenképp vegyük fel a kapcsolatot a helyi önkormányzattal, hogy tisztában legyünk a ránk vonatkozó szabályokkal!
Előfordul, hogy egy hirtelen bekövetkező környezeti katasztrófa felülírja a bevált szabályozást. Ez történt 2020. augusztus végén, amikor egy brutális erejű légzuhatag csapott le Gödre és Dunakeszire. A gyönyörű dunai fasor jelentős fái károsodtak, dőltek ki vagy szakítottak le felsővezetékeket. Az eset után hetekig zúgtak a láncfűrészek, és sokan a valóban veszélyesen megdőlt fák mellett az épségben maradt fákat is kivágták biztonsági okokra hivatkozva.
A klímaváltozás következtében sajnos a jövőben is számíthatunk hasonló intenzitású viharokra, légzuhatagokra és az ezekből eredő fakárokra.

Ki lehet vágni egy saját telken lévő fát vagy ehhez is fakivágási engedély kell?
Sokakat meglep, hogy a kertünkben növő, akár saját ültetésű fák fölött sem rendelkezünk teljhatalommal. Pedig ez nem is olyan nagy baj! Díszfák esetében a tíz centiméternél nagyobb törzsátmérővel rendelkező fapéldányok kivágásához engedélyt kell kérnünk az önkormányzattól. A gyümölcsfáknál nem tíz, hanem húsz centiméter törzsátmérőtől számít engedélykötelesnek a fa kivágása.
Más a helyzet, ha védett fáról van szó, vagy ha harminc centiméternél nagyobb törzsátmérővel bíró fára emelnénk a baltát. Ezeknek a példányoknak a kivágásához csak akkor kaphatunk engedélyt, ha a növénynek rossz az egészségi állapota, balesetveszélyes, vagy csak a fa kivágásával lehet végrehajtani valamilyen szükségszerű építési munkálatot. Ha nem kapjuk meg az engedélyt, ennek ellenére kivágjuk a fát, akkor komoly büntetésre számíthatunk.
Sőt, az önkormányzat is kötelezhet minket fakivágásra, ha a telkünkön található fa állapota életveszélyes.
Az építkezés miatt kivágott fákat pótolni kell, mégpedig az övezeti előírás mértékéig, ez általában a kivágott fák össztörzsátmérőjének megfelelő mennyiségű fa ültetését jelenti. Hogy pontosan milyen fajtájú, korú fával kell a kivágott fát, fákat helyettesíteni, arról a városi főkertész iránymutatása alapján dönt az építési hatóság. A fát kivágó személynek kell gondoskodnia arról, hogy a fapótlást szakszerűen végezzék el, a kivágott fák pótlásának határideje általában egy év, de minden esetben egyeztessünk a helyi önkormányzattal!

Mikor lehet kivágni egy közterületen lévő fát?
Hasonlóan a magántelken kivágható fákhoz, közterületen is csak akkor lehet kivágni egy fát, ha:
veszélyezteti az emberek vagy épületek biztonságát,
egy szükségszerű építési munkálatot nem lehet másképp elvégezni, csak a fa csonkításával vagy eltávolításával, ebben az esetben a megfelelő módon pótolni kell a kivágott fákat,
a fa termése, virága súlyos allergiát okoz.
Hogyan lehet megszerezni a fakivágási engedélyt?
Az első lépés a fakivágási engedély megszerzéséhez, hogy felmegyünk a helyi önkormányzat honlapjára, és megkeressük, hogy pontosan kinek és milyen módon kell benyújtanunk a kérelmet, általában a jegyző fogja kiadni az engedélyt.
Ha közterületen álló fa kivágásához kell engedély, a kérelmen fel kell tüntetni a nevünket, címünket, a kivágás indokát. Le kell írnunk az érintett közterület nevét, és a fa pontos elhelyezkedését (rajzban vagy írásban). Részletezni kell a kivágandó fa, cserje fajtáját, a fa földtől számított egy méteres magasságban mért törzsátmérőjét. Sőt, azt is le kell írni, hogy pontosan milyen módszerrel vágjuk / vágatjuk ki a fát és hogyan, milyen fával képzeljük el a pótlást.
Pótlásként nem lehet invazív fajokat telepíteni, ilyenek például a fehér akác, az amerikai kőris, a mirigyes bálványfa, a cserjés gyalogakác, a kései meggy és a zöld juhar. Érdemes egyeztetni a pótlással a kapcsolatban a település főkertészével, mivel az ő iránymutatása alapján fogja meghatározni a hivatal, hogy pontosan milyen fajú, méretű fát kell ültetnünk.
forrás: www.xforest.hu